ATM’lerde müşteri gözünden güvenlik

ATM’lerde müşteri gözünden güvenlik

Avrupa’da geçtiğimiz günlerde yaşanan ağ sorunu nedeniyle kredi kartı kullanımının geçici olarak durması, dünyanın hala nakit kullanmak zorunda olduğunu ve manavdan benzin istasyonuna kadar her yerde hala nakit kullanıldığını gösterdi.

Bundan 50 yıl önce nakit ihtiyacımız olduğunda bankaya gidiyor, sıraya girip bekliyor ve para çekiyorduk. Bu durum ilk ATM’lerin kurulması ile beraber yıllar içinde ortadan kalktı. Artık nakit ihtiyacı duyulduğunda kimse banka şubesine gidip sıraya girmiyor.

ATM’lerin hayatımıza girmesi ile beraber, yeni bir suç türü de ortaya çıktı, ATM’ler hırsızlar için yeni bir gelir kapısı oldu. Bu yeni suç türünün oluşturduğu tehdidi tam olarak anlamak için Axis firması bir çalışma gerçekleştirdi ve “Global Consumer Perspectives on ATM Safety” adlı raporunu yayınladı. Dünyanın farklı ülkelerinden 6,000 tüketici ile görüşerek ATM kullanımını ve tüketicilerin güvenlik algılarını araştırdı.

Tüketici açısından ATM’lerde güvenlik

ATM’ler insanların paralarına kolayca ulaşabilecekleri bir kanal olurken bankalar için verimliliği artıran, maliyetleri düşüren ve hizmetlerini farklılaştıran bir araç oluyor. Yapılan araştırmaya göre banka müşterileri ATM’leri kullanırken kendilerini her zaman güvende hissetmiyor. Araştırmaya katılanların %65’i iki haftada bir, %25’i ise her hafta ATM’ye gidip nakit çekiyor. Müşterilerin ATM’den nakit çekerken kendilerini güvende hissetmemeleri banka ile ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Çok basit tedbirlerle, örneğin ATM’lere güvenlik kameraları koyarak, bankaların bu algıyı değiştirmesi mümkün.

Kişisel Güvenlik

ATM kullanımı ile ilgili müşteriler en çok çevresel koşullardan ötürü tedirgin oluyor. İnsanların büyük çoğunluğu hava karardıktan sonra zorunlu kalmadıkça ATM kullanmıyor, %41’i ise ATM’leri gündüz saatlerinde de kullanmaktan endişe duyuyor.

Tüketiciler, nakit çektikten sonra yakında bulunan hırsızlar tarafından soyulmaktan korktukları için ATM kullanımından çekindiklerini söylüyor. Araştırmaya katılanların %76’sı ise genellikle nakit çekmekten korktuklarını söylüyor.

Müşterilerin büyük bir kısmı banka şubesi içinde bulunan ATM’lerden para çekerken çok daha güvenli hissettiklerini söylüyor. Bunun nedeni olarak banka şubesinde güvenlik görevlisi, güvenlik kamerası gibi daha fazla güvenlik tedbirinin bulunması gösteriliyor.

Bankalar şube içinde nakit bankolarını kaldırdıkça ve ATM’ler tek nakit çekme aracı haline geldikçe insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak ek güvenlik tedbirlerini bankaların alması gerekiyor.

https://selfservicesmartsolutions.com/makaleler/blogss/atmlerde-guvenlik/